Adresa oddílu:

SK Česká Skalice

Sportovní 428

552 03, Česká Skalice

Číslo bankovního účtu: 1181149369/0800

: 486 21 145

Klubové barvy: modrá, žlutá


Z historie klubu

Klub s bohatou historií byl založen několika nadšenci v roce 1909 pod názvem S.K. Česká Skalice. Zajímavostí je, že se fotbal v České Skalici hraje stále prakticky na tom samém místě jako před sto lety. První hřiště na kopanou totiž bylo v místech dnešního tzv. školního hřiště, které dnešní fotbalisté využívají jako tréninkovou plochu. Později se podařilo vybudovat horní hřiště, kde se hrají mistrovská utkání dodnes. Na rozdíl od okresních rivalů Náchoda a Červeného Kostelce, kde se hrály vyšší ligové soutěže, českoskaličtí fotbalisté sváděli boje v okresních soutěžích. Až v devadesátých letech 20. století postoupilo mužstvo mužů do 1. B třídy, odkud následoval postup do 1. A třídy, v sezoně 1995/1996 se podařilo postoupit do nejvyšší krajské soutěže – krajského přebor mužů, kde Jiskra působí až do dnešních dnů. Hned po první sezóně v oblastním přeboru se českoskalická Jiskra usadila na předních místech tabulky, kam snad patří i dnes. Konečné druhé místo v roce 2001 je dosavadním vrcholem snažení týmu od Rozkoše. Stejný úspěch se podařilo zopakovat v sezoně 2010/2011. Během posledních desetiletí se výrazně zlepšil vzhled českoskalického fotbalového svatostánku. Místo staré dřevěné klubovny s bufetem se oddílu podařilo vybudovat příjemnou restauraci s kuchyní a venkovním posezením. Na východní straně vyrostla ocelová tribuna, která vhodně doplnila starou dřevěnou tribunku na protilehlé straně. Později se o stadion začal starat nový majitel, kterým je Město Česká Skalice.

Něco málo ze současnosti

V roce 2002 došlo k prvním „námluvám“ mládežnických týmů Jiskry Česká Skalice a Sokola Provodov. Důvodem pro spolupráci byl jednoznačně úbytek dětí a hráčů. V jakési nulté společné sezoně se žákovskému béčku podařilo stát okresním přeborníky a áčko se udrželo v krajské soutěži. Spolupráce proběhla i u dorostenců, tam však výsledkem bylo pouze udržení se týmu v krajské 1. třídě. V následujícím roce se díky rozsáhlé společné dorostenecké základně přihlásila nejvyšší krajská soutěž v této věkové kategorii – krajský přebor. Žáci „A“ hráli dál 1. třídu a béčko starších žáků působilo v okresním přeboru. V roce 2004 se mládež Jiskry a Sokola spojila v nové občanské sdružení Regionální sportovní centrum mládeže Rozkoš (RSCM Rozkoš). Pod touto hlavičkou působila mládežnická družstva z České Skalice a Provodova. Sokol Provodov se ale zhruba v roce 2013 osamostatnil a postavil do soutěží vlastní mužstvo přípravek. V roce 2015 došlo kvůli nové registraci spolků u Krajských soudů ke změně názvů českoskalických fotbalových klubů. Z RSCM Rozkoš se stal SK Rozkoš Česká Skalice, z. s. a TJ Jiskra Česká Skalice se vrátila k historickému názvu SK Česká Skalice, který byl zaregistrován již v září roku 1909. SK Česká Skalice patří k nejstarším aktivně činným spolkům v České Skalici.

O našem stadionu:

Fotbalový stadion SK Česká Skalice, na kterém hraje i trénuje náš klub, je od 1.10.2008 ve vlastnictví města Česká Skalice. Smlouva s vlastníkem nám zajišťuje jeho využívání na tréninky a zápasy a také využívání kabin, a to vše bezplatně.

Nyní město Česká Skalice za podpory firmy AGRO CS a.s. stadion zvelebuje, jakožto i náhradní hřiště na Žižkově kopci, které slouží jako tréninkové. Toto hřiště je všesportovní a slouží také jako hřiště pro Základní školu v České Skalici.